Udruga ANĐELI

Otvorena senzorna soba

Datum objave: 01.01.2013.

Re/ha centar Udruge Anđeli u projektu RTL pomaže djeci potpuno je opremio senzornu sobu.

O SENZORNOJ INTEGRACIJI

 

Senzorne integracija je proces organizacije podražaja (osjeta) iz okoline , kako bi se čovjek normalno kretao, učio i ponašao.

O osjetima možemo govoriti kao o hrani za mozak. Naime, kao što tijelo treba hranu i bez nje ne može funkcionirati, tako i mozak treba dovoljno osjeta kako bi upravljao tijelom i umom.

Djeca s problemom senzorne integracije ne primaju podražaje iz okoline i ne reagiraju na njih na pravilan način, a ova oprema bi im pomogla da potaknu i ako je moguče razviju svoje osjete. Njome potičemo pravilan razvoj i bolje funkcioniranje u svakodnevnom životu.

Djeca bez poteškoća imaju prirodnu urođenu potrebu da osiguraju mozgu dovoljno „hrane“, pa tako npr. igrom u parku (tobogan, ljuljačka, pijesak…) i kući osiguravaju mozgu dovoljno informacija, a mi kroz posebno uređenu sobu (njima privlačnu i zanimljivu) potičemo pravilan unos informacija.

Senzorna soba, o koje je dio Snoezelen soba je ugodan prostor u kojem se omogućava stimulacija osjeta i stjecanje iskustva uz pomoć svjetla, mirisa, zvukova i opipa.

Snoezelen soba pokazala se korisnim za djecu-osobe:

  • s tjelesnim i psihičkim teškoćama
  • sklone samoozljeđivanju
  • s autizmom
  • s problemima pažnje
  • vrlo aktivne (ADHD)
  • sa senzornim oštećenjima
  • s demencijom i starije osobe koji imaju poteškoće u povezivanju s postojećim okruženjem.
    • dati korisniku dovoljno slobodnog prostora i vremena, tako da on sam pronalazi koji podražaji su mu ugodni i omogućavaju mu da se dobro osjeća. Pratitelj ne postavlja zahtjeve, već korisniku daje najveću moguću slobodu
    • nikoga ne prisiljavati nego omogućiti da se ponuđeno koristi rado i dobrovoljno
    • materijal i okolina trebaju aktivirati, potaknuti i probuditi interes, a istovremeno okolina treba širiti mirnu atmosferu koja omogućava opuštanje (prigušeno svjetlo, opuštajuća glazba)
    • provoditi u malim skupinama ili individualno. Prvi put ili prvih nekoliko puta, radi stvaranja osjećaja sigurnosti, potrebno je da pratitelj bude uz jednu osobu
    • pratitelj je osoba koja dobro poznaje korisnika, prepoznaje i shvaća njegove reakcije i ne stavlja ga pod opterećenje
    • učestalost boravka u snoezelenu i trajanje pojedinog može varirati.

Principi

Osnovni principi su:

– dati korisniku dovoljno slobodnog prostora i vremena, tako da on sam pronalazi koji podražaji su mu ugodni i omogućavaju mu da se dobro osjeća. Pratitelj ne postavlja zahtjeve, već korisniku daje najveću moguću slobodu

– nikoga ne prisiljavati nego omogućiti da se ponuđeno koristi rado i dobrovoljno

– materijal i okolina trebaju aktivirati, potaknuti i probuditi interes, a istovremeno okolina treba širiti mirnu atmosferu koja omogućava opuštanje (prigušeno svjetlo, opuštajuća glazba)

– provoditi u malim skupinama ili individualno. Prvi put ili prvih nekoliko puta, radi stvaranja osjećaja sigurnosti, potrebno je da pratitelj bude uz jednu osobu

– pratitelj je osoba koja dobro poznaje korisnika, prepoznaje i shvaća njegove reakcije i ne stavlja ga pod opterećenje

– učestalost boravka u snoezelenu i trajanje pojedinog može varirati.

Snoezelen u različitim sredinama

Osim snoezelena o kojem smo do sada govorili tzv. maksi snoezelenu, koji se odvija u jednom, samo za to predviđenom prostoru možemo koncipirati snoezelen u raznim životnim situacijama (na primjer posebno uređena soba u stanu ili dijelovi dnevnog boravka) – mini snoezelen.

Iskustva skupljena u snoezelen okruženju, mogu se primijeniti i u svakodnevnim situacijama (npr. pri kupanju se pušu baloni od sapunice, u situaciji hranjenja jelo sa prvo miriše i razgledava, ugodna atmosfera postiže se mirnom glazbom iz pozadine itd.)

http://www.slobodnadalmacija.hr/Split/tabid/72/articleType/ArticleView/articleId/198322/Default.aspx

Skip to content